Dnia  27.07. 2022r. w ramach  współpracy  Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia odbyły się zajęcia edukacyjne dla Młodzieży Ukraińskiej. Uroczyste otwarcie miało miejsce na Auli Głównej Uniwersytetu. Po przemówieniach Pani Rektor dr hab. inż. Elżbiety Sałaty i JM  Rektora prof. dr hab. Sławomira Bukowskiego zabrali głos Dziekani Wydziałów. Pan Dziekan  dr hab. n. med. Leszek Markuszewski prof. UTH Rad. wygłosił prezentację na temat Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu w języku ukraińskim.

Następnie odbyły się warsztaty w  Budynku Wydziału Nauk Medycznych oraz w Collegium Anatomicum. Młodzież została wewnętrznie podzielona na grupy. Do każdej grupy był przydzielony opiekun, który przeprowadził grupę na właściwe zajęcia (studenci medycyny – IFMSA, studenci pielęgniarstwa – SKN „Nowoczesne Pielęgniarstwo”).

Wykładowca Katedry Medycyny (dr n. med. Łukasz Wysieński) oraz studenci (Jakub Buczkowski, Piotr Jóźwiak, Maria Wysieńska)  przedstawili pokaz wirtualnej anatomii
z zastosowaniem obrazów renderowanach oraz profesjonalnego oprogramowania MedicalHolodeck / Human Body Universe – wykorzystanie okularów wirtualnej rzeczywistości. Zaprezentowali funkcjonalność oraz możliwości zastosowania w nauce wirtualnych stołów sekcyjnych Anatomage. Zapoznano również  Młodzież z preparatami zwłok ludzkich plastynowanych oraz zaprezentowano funkcjonowanie prosektorium wraz z jego bazą dydaktyczną i wyposażeniem.

Wykładowcy Katedry Pielęgniarstwa (dr Henryka Klamut, mgr Anna Adam, mgr Monika Tokarska-Winiarska) przedstawili pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej (resuscytacji krążeniowo-oddechowej) z użyciem defibrylatora AED i fantomów
do resuscytacji. Zajęcia odbyły się w pracowni umiejętności pielęgniarskich.

Wykładowcy Katedry Kosmetologii (dr Renata Janiszewska mgr Beata Markwart) oraz studenci zaprezentowali możliwości zastosowania w kosmetologii kombajnu kosmetycznego II Generacji TeydaMimari 9 w 1).  Ponadto, odbyły się także pokazy chemiczne przeprowadzone przez dr Małgorzatę Okulską- Bożek oraz dr n. farm. Urszulę Piotrowską trójbarwne światła drogowe, obrazy na mleku, doświadczenia z suchym lodem, kaskada reakcji chemicznych itp. Na koniec dr hab. inż. Emilia Klimaszewska, prof. UTH Rad. wykonała
z Młodzieżą kosmetyki myjące.

Katedra Fizjoterapii zorganizowała warsztaty pokazowe z zakresu fizjoterapii w dwóch pracowniach: Fizykoterapii i masażu, oraz Kinezyterapii.

W powyższych warsztatach wzięli udział Pracownicy Katedry:

• dr Łukasz Wojciechowski
  • dr Renata Orawiec
  • mgr Eleonora Stefańska – Szachoń
  • mgr Zbigniew Wojtunik
  • mgr Urszula Wojtunik.

Dodatkowo – w warsztatach wzięło udział grupa 4 Studentów (członków Studenckiego Koła Naukowego Fizjoterapii, oraz Absolwentka kierunku Fizjoterapii (Ukrainka – w charakterze tłumacza).