Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił nabór wniosków o przyznanie stypendium w roku akademickim 2024/2025 w wysokości 2 500,00 zł brutto miesięcznie w okresie od 1 października 2024 r. do 30 czerwca 2025 r. dla studentów ostatniego (VI roku) kształcących się na kierunku lekarskim (uczelnie publiczne oraz niepubliczne).
Nabór rusza z dniem 1 października 2024 r. Stworzenie systemu motywującego i korzyści finansowe płynące z realizowanego programu stypendialnego mają skłonić najzdolniejszych studentów medycyny do związania swojej kariery zawodowej przez okres co najmniej 3 lat z wojewódzkimi lub powiatowymi publicznymi podmiotami leczniczymi w zakresie wybranych, określonych przez Zarząd specjalizacji deficytowych, w których wymagane jest uzupełnienie niedoborów kadrowych na obszarze województwa dolnośląskiego. Większa liczba specjalistów we wskazanych dziedzinach wpłynie na poprawę jakości świadczonych usług medycznych na terenie województwa dolnośląskiego.
Termin składania wniosków przez Zainteresowanych: 01.10.2024 r. – 18.10.2024 r.
O zachowaniu terminu złożenia wniosku decyduje data jego wpływu do Kancelarii Ogólnej UMWD.
Stypendium może być przyznane studentowi, który spełni łącznie następujące wymogi:
1) jest studentem VI roku studiów na kierunku lekarskim na uczelni mającej siedzibę na terenie Rzeczpospolitej Polskiej;
2) nie powtarza roku studiów, na który ubiega się o przyznanie stypendium;
3) uzyskał średnią ocen z egzaminów za rok studiów poprzedzający rok złożenia wniosku nie niższą niż 4,0;
4) nie korzysta z urlopów określonych w regulaminie studiów na dzień składania wniosku;
5) zobowiąże się, iż po zakończeniu stażu podyplomowego, jednak nie później niż w terminie 12 miesięcy od jego zakończenia podejmie zatrudnienie w ramach specjalizacji deficytowej. Przez zatrudnienie w ramach specjalizacji deficytowej rozumie się wykonywanie zawodu lekarza w ramach stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej w pełnym wymiarze czasu pracy, o którym mowa w przepisach odrębnych przez okres co najmniej 3 lat w publicznym podmiocie leczniczym, dla którego Województwo Dolnośląskie jest podmiotem tworzącym lub w którym posiada udziały albo w szpitalu powiatowym w celu odbycia szkolenia specjalizacyjnego w ramach co najmniej jednej specjalizacji deficytowej.
Specjalizacje deficytowe:
1. chirurgia ogólna;
2. chirurgia dziecięca;
3. choroby wewnętrzne;
4. geriatria;
5. neurologia;
6. neurologia dziecięca
7. medycyna ratunkowa;
8. medycyna paliatywna;
9. patomorfologia;
10. psychiatria dziecięca.
Szczegółowe informacje odnośnie Programu stypendialnego znajdują się w Regulaminie przyznawania stypendium dla studentów kształcących się na kierunku lekarskim oraz w Ogłoszeniu o naborze wniosków, dostępnych na wskazanej powyżej stronie internetowej.
Akt prawa miejscowego stypendia Regulamin opublikowany w Dzienniku Urzędowym.pdf