W dniu 13 lipca 2022 r. na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu odbyła się wyjątkowa i pierwsza, organizowana w tak dostojny sposób uroczystość Czepkowania, która stanowi  zakończenie edukacji zawodowej studentów kierunku pielęgniarstwo  na poziomie studiów I-go stopnia. To wyjątkowa chwila zarówno dla absolwentów, jak i kadry dydaktycznej, która przez ostatnie lata z dużym zaangażowaniem wprowadzała przyszłe pielęgniarki w trudne, ale jednocześnie piękne aspekty tego zawodu. Uroczystość nawiązuje do wieloletniej tradycji czepkowania i wprowadza absolwentów do grupy zawodowej przez symboliczne przekazanie czepka pielęgniarskiego, uroczyste ślubowanie oraz odśpiewanie hymnu pielęgniarek i położnych. Jest to uroczystość zawodowa organizowana jako oznaka pierwszego stopnia wtajemniczenia do zawodu pielęgniarskiego .Mimo iż, czepek jest obecnie używany do celów reprezentacyjnych, na polskich Uczelniach Medycznych jest powszechny zwyczaj uroczystości czepkowania. Podczas tej  ceremonii absolwentom mentorzy nakładają i przypinają czepek jako symbol ukończenia kształcenia na poziomie I stopnia i otrzymania tytułu zawodowego licencjata pielęgniarstwa upoważniającego do podjęcia pracy w zawodzie pielęgniarki, a tym samym otrzymania prawa wykonywania zawodu. Podczas uroczystości abiturienci składają ślubowanie na wzór przysięgi Florence Nightingale opracowanej w 1893 roku, zawarte w Kodeksie Etyki zawodowej Pielęgniarki i Położnej.

Niezmiernie miło nam poinformować, że w wydarzeniu tym mieliśmy zaszczyt gościć:

• Pana Piotra Brombera – Wiceministra Zdrowia,
  • Panią Edytę Gadomską – Dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia,
  • Pana Posła Marka Suskiego – Parlamentarzystę Ziemi Radomskiej,
  • Panią Zofię Małas – Prezesa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych,
  • Panią Mariolę Łodzińską – Wiceprezesa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych,
  • Panią prof. Edytę Krzych-Fałtę z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – członka Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych,
  • Panią Małgorzatę Sokulską – Przewodniczącą Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Radomiu,
  • Panią Barbarę Tusińską – Sekretarza Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Radomiu,
  • Panią Katarzynę Kalinowską – Wiceprezydenta Radomia,
  • Pana Jerzego Zawodnika – Wiceprezydenta Radomia,
  • Panią Elwirę Skoczek – Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Radomiu,
  • Pana Karola Stępniewskiego – Przewodniczącego Delegatury Radomskiej Izby Lekarskiej,
  • Panią Lucynę Wiśniewską – Państwowego Inspektora Sanitarnego w Radomiu oraz Dyrektora Powiatowej Stacji  Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu,
  • Panią mgr Dorotę Ząbek – Dyrektora Zarządzającego Radomskiego Centrum Onkologii,
  • Naczelne pielęgniarki z Radomskich Szpitali.

Serdecznie dziękujemy Wszystkim Gościom za przybycie i chęć przeżywania tej ważnej chwili wspólnie z nami, a Drogim Adeptom sztuki pielęgniarskiej życzymy, aby Wasza droga zawodowa rozświetlona symbolicznym światłem Florencji Nightingale prowadziła wyłącznie w kierunku zadowolenia, spełnienia i satysfakcji.

Władze Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu