Uroczystość Czepkowania – Relacja z wydarzenia

Uroczystość Czepkowania Absolwentów Pielęgniarstwa 2021

Z głęboką czcią i dumą przyjmuję dany mi symbol pielęgniarstwa. Ślubuję, że uczynię wszystko, aby stał się on w praktyce symbolem tego co dobre, ludzkie i szlachetne. Będę przestrzegać zasad etyki zawodowej, rzetelnie przygotowywać się do przyszłej pracy zawodowej. Zawsze będę służyć pomocą potrzebującym, słabym i cierpiącym. Ślubuję dbać o honor uczelni, wzbogacać jej tradycje i dorobek”.

Dnia 7 lipca 2021 roku a Auli Pracowni Diagnostyki Obrazowej Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu odbyła się uroczystość czepkowania absolwentów studiów stacjonarnych pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo.

W uroczystości wzięły udział Władze Wydziału w osobie Dziekana dr hab. n. med. Leszka Markuszewskiego Prof. UTH, Prodziekan dr hab. inż. Emilii Klimaszewskiej Prof. UTH, Prodziekan dr n. o zdr. Justyny Natory oraz przedstawiciele Katedry Pielęgniarstwa: Kierownik Katedry dr n. o zdr. Rena Wójcik wraz z gronem Promotorów prac dyplomowych: dr n. o zdr. Dorotą Trybusińską, dr n. o zdr. Małgorzatą Chmielewską, mgr Anetą Musiał, mgr Anną Adam.

Czepki, będące symbolem wstąpienia do zawodu, otrzymało 29 absolwentów, w tym 25 pielęgniarek i 4 pielęgniarzy. Tradycja zakładania czepka sięga 1911 roku, kiedy to po raz pierwszy w Polsce nosiły go uczennice Szkoły Pielęgniarskiej w Krakowie. Czepek to symbol niesienia pomocy innym ludziom, obecnie stanowi istotną część stroju galowego, zakładanego podczas różnych wydarzeń państwowych i zawodowych.

Uroczystość Czepkowania Absolwentów Pielęgniarstwa na stałe zostaje wpisana w tradycję Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UTH Radom. Wydarzenie miało  podniosły charakter, służyło podkreśleniu etosu zawodu pielęgniarki i pielęgniarza, odbyło się w przyjaznej atmosferze, nie zabrakło wzruszeń oraz słów wdzięczności i podziękowań dla kadry dydaktycznej, oraz wszystkich pracowników Wydziału.