prof. dr hab. n. med. Wojciech Gaszyński

• Profesor nadzwyczajny belwederski 1986
  • Profesor zwyczajny 1988

Dorobek naukowy:

• Autor i współautor ponad 230 publikacji w czasopismach naukowych krajowych i zagranicznych w tym ponad 80 dotyczących badań i problematyki ratownictwa medycznego i medycyny katastrof w tym resuscytacji krążeniowo oddechowej, ponad 100 dotyczących anestezjologii i intensywnej terapii.
  • Autor podręcznika z zakresu Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej.
  • Autor i współautor rozdziałów w podręcznikach akademickich z zakresy anestezjologii i intensywnej terapii.
  • promotor 74 rozpraw doktorskich w tym 38 o tematyce anestezjologii i intensywnej terapii i 36 z zakresu ratownictwa medycznego.
  • Opiekun naukowy 3 habilitacji
  • Promotor 15 prac magisterskich
  • Recenzent licznych przewodów doktorskich , habilitacyjnych i profesorskich.

Doświadczenie zawodowe:

• Twórca i Kierownik Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi 1980-1998
  • Twórca i Kierownik Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi 1998-2019
  • Naczelny Specjalista WP z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii tworząc podstawy organizacji bezpiecznej i nowoczesnej anestezjologii i intensywnej terapii w WP 1986-1998.
  • Konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii 2001-2003
  • Wieloletni konsultant wojewódzki dla województwa łódzkiego z dziedziny anestezjologii i intensywnej terapii
  • Członek Grupy Ekspertów przygotowujących program specjalizacji w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.
  • Wieloletni Przewodnicząc Grupy Ekspertów ds. Akredytacji oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii w Polsce przygotowując podstawy bezpieczeństwa pacjentów i warunki do kształcenia rezydentów.
  • Uczestnik prac Zespołu przygotowującego standardy w anestezjologii i intensywnej terapii (jedyne standardy w medycynie wydane w randze Rozporządzenia Ministra Zdrowia).
  • Autor i współautor programu nauczania medycyny katastrof i medycyny ratunkowej realizowanego w Uczelniach Medycznych w Polsce.
  • Autor i współautor programów nauczania anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny ratunkowej w Uczelniach Medycznych w Polsce .

Główne zainteresowania:

• Główne zainteresowania koncentrują się wokół anestezjologii i intensywnej terapii ; medycyny ratunkowej i katastrof oraz resuscytacji krążeniowo
  • Inicjator i współzałożyciel Polskiej Rady Resuscytacji. Jest członkiem Rady Wykonawczej Polskiej Rady Resuscytacyjnej.
  • Współinicjator powołania Polskiej Grupy ds. Sepsy. Członkiem i współautorem programu badania i leczenia sepsy w Polsce.

Przynależność do Towarzystw Naukowych:

• Wieloletnim członkiem Zarządu Głównego ; Prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii
  • Współzałożyciel, organizator i Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Stanów Nagłych i Katastrof.

Inne formy aktywności:

• Przez kilkanaście lat (kilka kadencji) był prodziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
  • Członek Senatu Wojskowej Akademii Medyczne i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
  • Uznany ekspert w zakresie resuscytacji krążeniowo oddechowej, najcięższych stanów zagrożenia życia , śpiączek mózgowych, obrażeń wielonarządowych.
  • Biegły w sprawach dla prokuratury, sądów i Izb Lekarskich w najtrudniejszych postępowaniach dotyczących organizacji i procedur medycznych.
  • Często proszony na konsultacje do najcięższych chorych w różnych szpitalach i miejscowościach , między innymi byłem przez wiele dni jako konsultant przy łóżku chorego Prymasa kardynała Glemba (terapia zakończona sukcesem) po której jako gość Papieża Jana Pawła II był zaproszony do Watykanu na audiencję osobistą oraz na Światowy Dzień Chorego.
  • W Szpitalach w których kierował i kieruje Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii zorganizował najnowocześniejsze systemy monitoringu i informatyzacji wspomagających nowoczesną terapię .

Nagrody i odznaczenia:

• Wielokrotnie nagradzany Nagrodami Rektorskimi indywidualnymi i zespołowymi za działalność naukową w Wojskowej Akademii Medycznej i w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
  • Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
  • Odznaczony Medalem Edukacji Narodowej